Komiks (27) Literatura (10) Sztuka (10) Ameryka (9) Film (9) Prasa (5) Seriale (3) Ilustracja (2) Reklama (2) Ziny (1)

poniedziałek, 4 stycznia 2010

::Crocodile Tears reż. Ann Coppel, scen. Ted Sod::

Nakręcony w 1998 (lub 97) roku film Ann Coppel (na podstawie sztuki  Teda Soda Satan and Simon DeSoto) to ciekawy przypadek kina mieniącego się barwami campu.

Przeplatana pełnymi teatralności scenami z barokowo ucharakteryzowanymi drag queens, historia homoseksualisty, który z lęku przed grożącym mu AIDS zawiera pakt z diabłem, nacechowana jest specyficznym, czarnym humorem. Specyficznym, ponieważ wizerunek szatana nakreślony został przez autora scenariusza w barwach konserwatywnych, prawicowych, co odbija się na charakterze narzuconego głównemu bohaterowi sposobu odkupienia „grzechów”.

Poruszona w filmie tematyka staje się więc dla Teda Soda pretekstem do dyskusji ze stereotypami, kliszami kulturowymi i obiegowymi poglądami, które drzemią w zbiorowej podświadomości niektórych kręgów kulturowych i pobudzane są nieustannie przez dialektykę pewnych instytucji społecznych i religijnych. Zatem, pomijając ewentualne niedoskonałości, które mogą niejednemu widzowi mniej lub bardziej przeszkadzać, film ten wart jest obejrzenia, jako swoiste uzupełnienie dyskursu dotyczącego kwestii genderowych.

1 komentarz:

  1. Cześć sporo piszesz o campie. Mam nadzieję, że pojawi się jeszcze więcej postów odnośnie tego tematu, gdyż szukam "pożywki" do pracy magisterskiej;) pozdrawiam
    K.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...