Komiks (27) Literatura (10) Sztuka (10) Ameryka (9) Film (9) Prasa (5) Seriale (3) Ilustracja (2) Reklama (2) Ziny (1)

środa, 15 czerwca 2011

::: Tuż za rogiem :::


Raj tuż za rogiem jest zabawą, do której zaprasza nas w swojej powieści (z 2003) Mario Vargas Llosa. To wspomnienie dziecięcej gry podwórkowej. To ruch, poszukiwanie, pewien proces. To raj poza polem widzenia, a zatem raj nieuchwytny - będący przedmiotem nieustającego dążenia. Tym właśnie jest on dla dwójki głównych bohaterów, których pozornie odrębne historie Llosa postanowił równolegle odsłaniać na stronach jednej książki. 

Paralela, jaką  Paul Gaugin i Flora Tristan tworzą w powieści  peruwiańskiego pisarza, przywołuje echo pytania, które kiedyś odbijało się czarną czcionką po kartkach Gry w klasy Cortazara: „[m]iędzy jin a jang ileż eonów?”. Głównych bohaterów nie dzielą tu jednak eony, nie widać tu również systemów binarnych, które zwykle dzielą płci na aktywną i pasywną, znaczącą i nieistotną itd. Florę i Paula łączy bardzo wiele i sprawia to, że doskonale się uzupełniają. Ona uciekła z potwornego więzienia, jakim było dla niej małżeństwo, on - z unormowanej i zinstytucjonalizowanej rzeczywistości. Ona nieraz musiała przyjąć rolę, przebranie mężczyzny, by zyskać głos w wykluczającym kobiety dyskursie. On z kolei, mimo niezaprzeczalnej męskości, w odległych zakątkach Tahiti zafascynował się hermafrodytą i oddał jej się z „kobiecą uległością”. Nie ma tu mowy o romansie, jest za to dużo o emancypacji, walce o prawa kobiet, o sztuce, o negowaniu „wygodnego mieszczucha” i budzeniu wewnętrznego dzikusa. 

Raj tuż za rogiem jest o lekcji przepaści, jaką należy wziąć, jeśli pragnie się szukać własnej drogi. Jest także o ludziach, którzy się nie zatrzymują, wiecznie podróżują, zarówno w sensie geograficznym, jak i mentalnym, genderowym, emocjonalnym. Jest to powieść o dążeniach do raju rozumianego jako utopia wolności, gdzie, jak to ujął Baudrillard w Ameryce, żyje „człowiek wyzwolony (…) [czyli] ten, kto przemierza przestrzeń, cyrkuluje, zmienia płeć, strój i obyczaje (…)”.

4 komentarze:

  1. Cóż za zbieg okoliczności... Dziś zakupiłam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście... w takim razie zachęcam do dyskusji po lekturze:)

    OdpowiedzUsuń
  3. trochę się zmieniło, mam nadzieję, że nie na gorzej:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...