Komiks (27) Literatura (10) Sztuka (10) Ameryka (9) Film (9) Prasa (5) Seriale (3) Ilustracja (2) Reklama (2) Ziny (1)

wtorek, 19 lipca 2011

::: Mistrz wagi ciężkiej amerykańskiej kultury:::


Porządkowanie mojej skromnej, domowej biblioteczki zawsze kończy się u mnie tak samo. Zamiast ścierać kurze, siadam pośród stosów książek, by ponownie zgłębić się w którąś z nich.  Nie jest to najlepszy sposób na sprzątanie. Natomiast jest to dobra okazja do zrewidowania lub zmiany własnej opinii na temat dawnych lektur. W przypadku książki, o której będziecie mieli okazję przeczytać poniżej, mogłam jednak tylko utwierdzić się w zdaniu, że był to, najprościej w świecie, korzystny zakup.

Wydana w 2005 roku książka Ellen G. Landau o mistrzu wagi ciężkiej amerykańskiej kultury (o prostym i krótkim tytule Jackson Pollock) nie jest zwykłą biografią, która powielałaby pobieżne obserwacje na temat twórczości i życia Pollocka. Jest to znakomicie skonstruowane studium artysty niezmiernie umiejętnie osadzone w kontekście kulturowym, istotnym dla zrozumienia genezy jego „mitu” (nieprzypadkowo autorka używa wobec podmiotu swojej książki określenia amerykański Prometeusz). 

Jednak, jak zdołała pokazać Landau, Pollock nie od razu trafił do mitologii swojego kraju. Jego twórczość, która początkowo była przez Amerykanów krytykowana za niezrozumiałość i „europejskość”,  zyskała nieco w ich oczach dopiero w czasach zimnej wojny, gdy stawiana była w opozycji do sztuki socrealizmu.  Ostatecznie to nie malarstwo stało się więc przepustką Pollocka do hall of fame amerykańskiej kultury.  W tym kraju, gdzie słowo „mit” ma szczególny charakter i siłę, Pollock-artysta został przyjęty  do kanonu „wielkich” niejako dopiero za pośrednictwem konotacji popkulturowych, dzięki którym mógł się jawić odbiorcy w formie bardziej przystępnej, jako Pollock- buntownik bez powodu, czy Pollock-beatnik.  

Wszystkie te procesy mityzacji i kształtowania osobowości twórczej przedstawione są w książce Landau w sposób bardzo ciekawy, a zarazem niepozbawiony krytycznego spojrzenia, co czyni jej lekturę szczególnie wartą polecenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...